Üç Öğüt - Eğitim Günlüğü - Yakup Çetin
Son Eğitim Makaleleri
Loading...

21 Kasım 2020 Cumartesi

Üç Öğüt


Adamın birisi hile ile tuzağına bir kuş düşürdü. Kuş ona dedi ki:

- Ey ulu hoca! Sen şimdiye kadar birçok deve kurban ettin, birçok öküz, koyun yedin! Dünyada onlarla doymadın da, benimle mi doyacaksın? Eğer bırakırsan beni, sana öyle üç öğüt veririm ki, aklın şaşar! Birincisini elinde iken, ikincisini samanla karışık balçıktan yapılma şu damın üzerinde, üçüncüsünü de ağacın dalına konacağımda veririm. Bu üç öğütle bahtın iyileşir, rahat edersin. Ne dersin? Bak ilkini söylüyorum: "Olmayacak söze; kim söylerse söylesin, inanma!"

Adamın aklı yattı kuşun bilgeliğine, gevşeti verdi parmaklarını, pırrr diye uçtu, azat oldu, duvarın üzerine konup dedi ki:

- Geçmiş, gitmiş şeye gam yeme... Fırsatı kaçırdın diye dövünme! Bak beni bıraktın ama şu küçücük bedenimde on dirhem ağırlığında, değerine paha biçilemeyecek bir inci var idi. Sa- 11 na da, oğullarına da yeterdi de artardı bile! O inci senin hakkındı! Fakat kısmetin değilmiş kaçırdın... Dünyada bir eşi bulunmayacak kadar kıymetli ve emsalsiz idi...

Adam, gebe kadın doğururken nasıl feryat eder, bağırırsa öyle bağırmaya, dövünmeye başladı.

Kuş dedi ki:

- Sana geçmiş, gitmiş şeye üzülme, gam yeme diye nasihat etmedim mi? Madem ki, geçip gitti... Neden üzülüyorsun? Sen; ya benim öğüdümü anlamadın yahut da sağırsın! Aslanım, ben kendim üç dirhem gelmem zaten, içimde on dirhemlik inci nasıl bulunabilir?

Adam bu söz üzerine kendine geldi:

- Haydi, o üçüncü güzel öğüdü de ver bakalım! Kuş dedi ki:
 
- Allah için, o ikisini iyi tuttun, üçüncüsünü sana bedava söyleyeceğim!


"Uykuya dalmış, bilgisiz kişiye öğüt vermek, çorak yere tohum saçmaktır.

Aptallık ve bilgisizlik yırtığı yama kabul etmez!"
Yorumla ve görüşün değerlensin


EmoticonEmoticon

    Hayat bir an, o da bu an...
Notification
This is just an example, you can fill it later with your own note.
Done