MUTLU YAŞAMAK - Eğitim Günlüğü - Yakup Çetin
Son Eğitim Makaleleri
Loading...

10 Kasım 2020 Salı

MUTLU YAŞAMAK


Bir sahil kasabasına yolu düşen Amerikalı iş adamı, kayığının içinde birkaç ton balığı bulunan balıkçıya 'balıkları ne kadar sürede yakaladığını' sorar: "Fazla sürmedi, senyör." Amerikalı hayretle sorar: "Öyleyse neden daha çok balık tutmadın?" "Bu bugünlük bana ve aileme kafi, senyör."

Iş adamı bu durumu son derece verimsiz bulur. "Ben Harvard mezunuyum, sana yardımım dokunabilir." der. "Her şeyden önce daha fazla balık tutmalısın." Balıkçı hayretle sorar: "Niçin senyör?" "Artan balıkları satar, daha çok kazanırsın. Sonra daha büyük bir tekne alırsın, daha çok balık tutarsın. Sonra başka tek-neler alır, filo kurarsın. Sonra balıkları işlemek için kendi konser-ve tesisleri kurarsın. Bu arada Los Angeles ve ya New York gibi büyük bir kente taşınmış olursun." "Sonra senyör." "Büyüyünce halka açılır, hisse senetlerini satarsın.

Zengin olursun milyonlarca doların olur." "Milyonlar mı dediniz, senyör? Peki, sonra." "Bu kadar paran olduktan sonra çalışmana gerek kalmaz. Emekliye ayrılır, bir sahil kasabasında kafanı dinlersin. Sabahları geç saatlere kadar uyursun. Biraz balık tutar, çocuklarla oynar, öğlen eşinle şekerleme yapar, akşam bir şeyler içip amigolarla gitar çalarsın. Hayatını mutlu bir şekilde sürdürürsün!"

Balıkçı kendini tutamaz, güler: "Senyör zaten ben de burada böyle yapıyorum."
Yorumla ve görüşün değerlensin


EmoticonEmoticon

    Hayat bir an, o da bu an...
Notification
This is just an example, you can fill it later with your own note.
Done