Bayrağında Hilal Bulunan 10 Ülke - Eğitim Günlüğü - Yakup Çetin
Son Eğitim Makaleleri
Loading...

14 Eylül 2015 Pazartesi

Bayrağında Hilal Bulunan 10 Ülke

İşte hilal sevgileri bayraklarına yansımış 10 ülke...

1. MoritanyaMoritanya, Afrikanın kuzeybatısında yer alır. Senegal, Mali, Cezayir ve Batı Sahra ile komşudur. Yüzölçümü bakımından Mısır ile yaklaşık olarak aynı büyüklüktedir. Topraklarının çok az bir bölümü tarıma elverişlidir.

2. ÖzbekistanSSCB'den ayrılan Türk devletlerinden biridir. Özbekçe konuşulur. Yedi bağımsız Türk devletinden biridir. Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Afganistan ve Türkmenistan ile komşudur. Denize kıyısı yoktur. Altın, pamuk, doğalgaz, uranyum temel üretim kalemlerini oluşturur.

3. TürkmenistanÖzbekistan'ın güneybatı komşusu olan Türkmenistan da SSCB'den bağımsızlığını kazanmıştır ve Yedi bağımsız Türk devletinden biridir (Diğerleri Azerbaycan, Kazakistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkiye). Türkmence konuşulan ülkede, bir çok alanda devlet tekeli vardır.

4. TunusTunus, Akdeniz'e kıyısı olan Kuzey Afrika ülkelerinden biridir. Mağrip bölgesinin en küçük ülkesidir. Cezayir ve Libya ile komşudur. Güney bölümü Büyük Sahra Çölüne dahildir. Kıyılarından Avrupa kıyılarına uzaklığı sadece 140 kilometredir.

5. SingapurSingapur, Malay Yarımadasının güney ucunda, ekvatorun hemen kuzeyinde yer alan bir ada devletidir. Monako gibi sadece bir şehir üzerine kurulu olduğundan, şehir devleti olarak tanımlanır. Ülkenin sosyoekonomik düzeyi çok yüksektir. Ekonomisi endüstri ve ticarete dayalıdır.

6. MalezyaGüneydoğu Asya'da yer alan Malezya, 13 eyalet ve 3 federal bölgeden oluşur. Toprakları Güney Çin Denizi ile iki eşit parçaya ayrılmıştır. Tayland, Singapur ve Endonezya ile komşudur. Avrasya kıtasının en güney noktası olan Tanjung Piai, Malezya topraklarındadır. Birleşik Krallık'tan bağımısızlığını kazanmış ülkelerdendir.

7. KKTCKKTC, ülkemizin 65 km güneyindeki Kıbrıs Adası'nın kuzey bölümündedir. Kıbrıs Harekatı sonrasında 1976'da Kıbrıs Türk Federe Devleti kurulmuş, 1983'te KKTC ilan edilmiştir. Bağımsızlığı yalnızca ülkemiz tarafından tanınmaktadır.

8. CezayirCezayir, Kuzey Afrika'da yer alır. Afrika'nın en büyük yüzölçümüne sahip ülkesidir. Tunus, Libya, Mali, Moritanya, Nijer, Fas ve Batı Sahra ile komşudur. Cezayir kelimesi, Arapça'da "Adalar" anlamına gelir. Geçmişte Fransa Cezayir'de soykırım uygulamıştır.

9. AzerbaycanAzerbaycan, Güney Kafkasya'nın en büyük yüzölçümüne sahip ülkesidir. Doğusunda Hazar Denizi yer alır. Rusya, Gürcistan, Ermenistan ve İran ile komşudur. Kendisine bağlı olan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti ile ülkemizin de sınırı vardır. SSCB'den bağımsızlığını kazanmıştır.

10. TürkiyeÜlkemiz, çoğunluğu Asya'da olmak üzere, Avrupa ve Asya topraklarında yer alır. Kırmızı zemin üzerine beyaz hilal ve yıldız konarak oluşan Türk bayrağı, ilk kez Osmanlı Devleti tarafından 1844 yılında kabul edilmiştir. 22 Eylül 1983'te 2893 Sayılı Türk Bayrağı Kanunu ile bayrak ölçütleri belirlenmiş ve bayrak son halini almıştır.
Yorumla ve görüşün değerlensin


EmoticonEmoticon

    Hayat bir an, o da bu an...
Notification
This is just an example, you can fill it later with your own note.
Done