E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır - Eğitim Günlüğü - Yakup Çetin
Son Eğitim Makaleleri
Loading...

26 Kasım 2012 Pazartesi

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır


e-Devlet hizmetini kullanabilmek için kişiye özel şifre almak gerekmektedir. Sisteme girerken TC Kimlik Numarasıyla birlikte şifre de girmek gerektiği için her vatandaşın kimlik numarasına özel tahsis edilen şifreyi edinmesi faydalı olacaktır.

Şifre Nasıl Alınır?

e-Devlet şifresi almak oldukça kolaydır. Herhangi bir PTT Merkez Müdürlüğü’nden, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik Numaranızın bulunduğu kimliğinizi ibraz ederek şifrenizi temin edebilirsiniz. Şifre kapalı bir zarf içinde verilir ve başka bir kimsenin göreceği şekilde değildir.
Bu uygulama, sizin yerinize başka bir kişinin şifre alıp adınıza işlem yapmasının önüne geçilmesi için gerekmektedir. e-Devlet Kapısı üzerinden verilen hizmetler yüksek güvenlik seviyesi gerektirdiğinden, şifreler başvuru sahipleri için özel olarak oluşturulmaktadır. Bu nedenle ancak kimlik ibrazı ve şahsen başvuru ile şifreler verilmektedir.

E-Devlet Şifresi Ücreti

Şifre ilk alındığında PTT tarafından işlem masrafı olarak 2 TL tahsil edilmektedir. Şifrenin kaybedilmesi, unutulması vb. durumlarda PTT’den alınacak her şifre için ayrıca 4 TL ücret ödenmektedir. Bu işlem masrafı dışında herhangi bir yıllık ücret ödenmesi söz konusu değildir.

E-Devlet Giriş

Şifrenizi temin ettikten sonra TC Kimlik Numaranız ile birlikte e-Devlet Giriş ekranına giderek sisteme giriş yapabilirsiniz.
Yorumla ve görüşün değerlensin


EmoticonEmoticon

    Hayat bir an, o da bu an...
Notification
This is just an example, you can fill it later with your own note.
Done