BÜYÜKANNELERİN LEZZET SIRRI: TAHTA KAŞIKLAR - Eğitim Günlüğü - Yakup Çetin
Son Eğitim Makaleleri
Loading...

14 Haziran 2012 Perşembe

BÜYÜKANNELERİN LEZZET SIRRI: TAHTA KAŞIKLAR

Doğal ürünlerin öne çıktığı bugünlerde büyükannelerimizin tahta kaşıkları imdada yetişiyor. Nicedir çok da itibar etmediğimiz şimşir kaşıklar, ağaçtan yapılmış kepçeler yeniden mutfaklarımızın başköşesinde yer buluyor.

Anadolu’da köy sofralarında bile eskisi kadar sık rastlanmayan tahta kaşıklar, kepçeler yeniden hayatımıza giriyor. Bizden önceki kuşakların daha sağlıklı ve uzun ömürlü yaşamalarının sırrı kuşkusuz daha sağlıklı ve doğal beslenmeleri kadar gündelik hayatlarında kullandıkları eşyaların özelliklerinde de gizli. Eskiden mutfak eşyaları için kullanılan en yaygın malzeme ahşap olduğundan yer sofralarından, tel dolaplara, oklavaya, merdaneden, her yemek için ayrı şekil ve büyüklüklerde üretilen kaşıklara kadar neredeyse hemen her şey ağaçtan yapılırdı.

Doğal malzemeyle temas eden gıdalar da besin değerini korur ve sofralar hem çok daha lezzetli hem de sağlıklı yiyeceklerle donatılırdı.

Zaman içinde metal mutfak eşyalarının şık tasarımları, albenili görünüşleri tahta malzemeleri eskisi kadar kullanılmaz kıldı.

DOĞAL OLANA DÖNÜŞ


Oysa yöresel yemeklerin pek çoğunun özelliği de malzemeleri ve pişirme tekniğinin yanı sıra doğal mutfak araç, gereçleri kullanılarak yapılıyor oluşudur. Toprak kaplarda, tahta kaşıklar kullanılarak odun ateşinde pişen yemeklerin lezzetinin ankastre mutfaklarda bir türlü tutturulamayışının sebebi belki de bu olsa gerek. Ancak şehrin modern mutfakları da artık bu sırrı keşfetmiş durumda. Bunun en belirgin göstergesi de tahta kaşıkların hayatımıza geri dönüşü.

Eskiden köy hayatını hatırlatan tahta kaşıklar şimdilerde sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazlarından biri. Teflon mutfak araçları hayatımıza girdiğinde teflon malzemenin beraberinde getirdiği sağlık problemlerinden de korunmak gerekiyor. Zira içerdiği kimyasallar teflon eşyalar çizilip açığa çıktığında sağlık açısından sorunlara yol açabiliyor. İşte tam bu noktada büyükannelerimizin tahta kaşıkları imdada yetişiyor. Nicedir çok da itibar etmediğimiz şimşir kaşıklar, ağaçtan yapılmış kepçeler yeniden mutfaklarımızın başköşesinde yer buluyor.
Yorumla ve görüşün değerlensin


EmoticonEmoticon

    Hayat bir an, o da bu an...
Notification
This is just an example, you can fill it later with your own note.
Done