Gerçekten Coca-Cola yazısında Haşa "Muhammed Yok, Mekke Yok" mu Yazıyor? - Eğitim Günlüğü - Yakup Çetin
Son Eğitim Makaleleri
Loading...

7 Mart 2012 Çarşamba

Gerçekten Coca-Cola yazısında Haşa "Muhammed Yok, Mekke Yok" mu Yazıyor?

İnternette bir takım bilgilerle bir fenomene dönüşen bu bilgiyi biraz incelemek istedim. Bu olayın aslı astarı açıkçası nedir ne değildir diye.

Herkesin de bildiği gibi Coca ismini bir ağaç olan Kakao ağacından gelmektedir. Bir takım mucit insanlar birazda dini duygularımızı da işin içine katarak Coca-Cola’yı Haşa “Muhammed Yok ve Mekke Yok” şekline döndürmüştür.

İnsan olarak hepimizde vardır bir şeylerden bir şeyleri anımsayarak bu gibi bir sonuca varabiliriz. Arapça yazı tekniğini bilen bir arkadaşımız aşağıdaki resimlerde de göreceğiniz üzere ters çevirmiş bir takım yerlerini silmiş ve Coca-Cola’nın yazımından bu sonuca varmış.

Yukarda belirttiğimiz gibi bir kişi bu şekilde bir sonuca vararak iyi niyete sahip bir şey fark ettiğini zannetmiş olabilir ama bu şekilde olmayan bir şeylerden ötürü insanlar bu gibi bir yanlış anlama yüzünden bu olayı devamlı zikredip olmayan bir durumu varmış gibi algılatarak dinimize zarar bilmeden bizler vermekteyiz.

Ben şahsen Coca-Cola’yı ve diğer kolaları mümkün mertebe tüketmemeye çalışıyorum. Sadece bu yanılsama için değil sağlığa zararlı olduğu için içen kişilere de bu gibi yapay içecek ve yiyeceklerden uzak durmasını tavsiye ederim.

Şimdi gelelim işin görsel kısmına ve yanlışa yorulan çalışmanın nasıl yapıldığına;

Coca-Cola’nın Orijinal Logosu;

Coca-Cola’nın Logosunun Ters Çevirilmiş Hali;


Coca-Cola’nın kırpılmış silinmiş hali;


Benim bu makalede anlatmak istediğim şeyler bu kadardır. Okuyup yorum yapacak ziyaretçilerimize teşekkür ederim. Hepimiz akıl sahibiyizdir bu konuda biraz düşünüp yararda mıyız zararda mıyız anlayabiliriz. 

Kişisel Öğreti : Yakup Çetin

Yorumla ve görüşün değerlensin


EmoticonEmoticon

    Hayat bir an, o da bu an...
Notification
This is just an example, you can fill it later with your own note.
Done