Definecilikte Yaşam ve Tarım İçin Suyun Önemi - Eğitim Günlüğü - Yakup Çetin
Son Eğitim Makaleleri
Loading...

27 Şubat 2012 Pazartesi

Definecilikte Yaşam ve Tarım İçin Suyun Önemi

Su ; bilinen tüm yaşam formları için gerekli olan tatsız ve kokusuz bir maddedir.Su insanların

yaşaması için hayati bir öneme sahiptir. Bu itibarla su olan yerde hayat, hayat olan yerde kültür ve medeniyet olacaktır. Su ile hayat bulan medeniyetler ve kültürler yaşadıkları yerlerde iz bırakacaktır. İşte bu izler o dönem itibariyle insanların nasıl davrandıkları hakkında bilgi vermektedir.

Bir yapının inşasında kullanan muhtelif malzemelerin 2-3 katı kadar su kullanılmaktadır. Antik dönemlerde toprak, taş, kerpiç ve sair malzemeler uzaktan uzağa taşınabilmekteydi, ancak su konusu o kadar da kolay olmamıştır. Bu nedenle yerleşim yerleri , muhtelif yapılar, tarım ve hayvancılık su kaynakları civarında yer almaktadır.

Define - gömü veya arkeolojik yüzey araştırmaları, su kaynakları baz alınarak yapılmalıdır. Çünkü su var , su olan yerde hayat var, hayat olan yerde medeniyet var, medeniyet olan yerde de ise kalıntı var ,kalıntılarda kültürü oluşturan insanlar hakkında bilgi var, insanların sosyoekonomik davranışlarını gösteren izler var. Defineci için önemli olan, kullandıkları ve geride bıraktıkları muhtelif objeler var.

Olmazsa olmaz kurallardan birincisi su kaynağı yada su kaynağı olduğuna dair iz olacak, aksi halde yanlış adreste durmuş olacağız.

Abdullah Vecdi ÇOBAN
Modern ve Profesyonel Definecilik
Yorumla ve görüşün değerlensin


EmoticonEmoticon

    Hayat bir an, o da bu an...
Notification
This is just an example, you can fill it later with your own note.
Done