Definecilikte Harita ile Araziye Bakmak - Eğitim Günlüğü - Yakup Çetin
Son Eğitim Makaleleri
Loading...

28 Şubat 2012 Salı

Definecilikte Harita ile Araziye Bakmak


Definecilikte Harita ile  Araziye Bakmak

Defineciler kahvesi, lokali, lokantası, derneği veya bu işlerle uğraşan kişilerin ellerine ummadıkları yerden ummadıkları haritalar gelir, geçer. Bu haritalara çok dikkat edinilmelidir. Gerçeği ile sahtesini ayırmak çok zor ve büyük şans işidir.
Bu haritaların çoğu harita pazarcıları tarafından çizilip, eskitilip para karşılığı meraklı arkadaşlara pazarlamasıyla gün ışığına çıkar. Ama para, emek, zaman her şey boşa gitmiştir. Geri getiremezsiniz. Onun için çok dikkatli davranılmalı. Her harita alınmamalı. Emin olmadığınız haritaları kaile bile almamalısınız.
Çünkü herkes harita yapabilir. Yeter ki biraz bilgi ve birkaç saati olsun. Harita çizmek o kadar basittir. Haritayı eskitmek belki birkaç gün alabilir. Ama her zaman stoklarda sahte harita olduğu unutulmamalıdır.
  Burada kullanılan haritanın yarıdan fazlası sahtedir. Bunun gerçeği nasıl anlaşılır? Nasıl emin olunur? Bu biraz zor. Çünkü harita cazip gelir. Zaten insanlar meraklı bir anda bir iki nokta çözülmesi sahte bir haritayı dahi gerçekmiş gibi algılanır. Bence bunun anlaşılmanın en güzel yolu harita teknisyenleri ve mühendisleridir. (Tabi konu ile ilgisi olanlar)
Harita alınacaksa mutlaka bir teknik personele danışılmalıdır. O olmadan harita alınıp boşa çalışma yapılmamalıdır.
         Haritanın gerçekliğinden emin olunduğu zaman sıra gelir haritanın çözülmesine eğer bölgenin haritası ise durum çok kolaydır. Haritayı arazide yönüne koyup işaretler saptamak profesyonel bir defineci için en fazla yarım saattir.
Harita okumak başlı başına bir sanattır. Bilgi ve beceri ister. Herkes harita okuyamaz. Her defineci haritayı çözemez. Önemli olan haritanın çözülmesi değil doğru çözülmesidir. Tabiri caizse taşları yerine oturtmaktır.
         Haritayı çözemiyorsanız bu işten anlayan birine çözdürmelisiniz. Olaylar bazen sizi yanıltır. İz ve işaretlerin neler ifade ettiğini bilmelisiniz.
         Burada hemen ana işaret ve izlerin çözümlenmesi lazım. Gözle inceleme burada bir kat daha önem kazanır.
         İyi gözlem yapamadıysanız harita bilginizde zayıfsa mutlaka yanlış yer kazacaksınız demektir. Bu riske girmeyiniz, heyecanınızı boşa harcamayınız.
         Haritaların hangi dönemde çizildiğini harita üzerindeki işaret ve izlerden anlaşılır. Dönemi belirledikten sonra doğanın aşınma ve yıpranması kuralının hesaplanması gerekir.
         Doğadaki her varlık su, güneş ve rüzgardan aşınma ve yıpranmaya uğrayacağı bir fizik kuralıdır. Dönem içinde bu yıpranma, bozulma, göçme, heyelan vesaire olayların yerine göre değerlendirilmesi gerekir.
         Harita gerçekten eski bir harita ise haritadaki bazı iz ve işaretlere ulaşılamayacaktır. Çünkü bazı izler yok olmuş veya yok olacak kadar aşınmış ve yıpranmış olacaktır. Bu durum profesyonel bir defineci için o kadar da önemli değildir. Çünkü bazı iz ve işaretler çabuk yok olmaz ve tek değildir.
         Haritalar her ne kadar eski olursa olsun, her ne kadar ilkel olursa olsun doğanın belli bir bölümü küçültülmüştür. Doğayı bir türlü bir bütün olarak ele alarak inceleme ve etüt etmelisiniz. Sizce neler yok olmuş olabilir ? sorusunu kendinize sormalısınız.
         Haritanın bölgesi bilinmiyor ise bence o harita hiçbir işe yaramaz. Çünkü haritayı doğaya uyduramayacak, doğa hakkında bilgi edinilemeyecektir. Profesyonel define avcısı veya işi gözlemleme yapamıyorsanız doğayı bir anlık görmekte işe yaramayacaktır.  
         Haritalarda diğer bir kural bir bölgeyi küçülterek çizmektir. Yani günümüz 1 / 5.000 veya 1 / 10.000 ölçekli haritalara benzerler. Eğer bölge biliniyorsa o bölgenin 1 / 5.000 ölçekli haritasını alıp üst üste çakıştırılmasında fayda vardır. Bu durum eski haritanın günümüz haritası ile benzerlik içerecektir.
         Her ne kadar amaç ve ölçekleri farklıda olsa size bazı bilgiler verecektir. Denemenin fayda sağlayacağından eminim.
         Haritalarda dikkat edilmesi gereken diğer bir hususta harita üzerindeki iz ve işaretlerin ne anlama geldiğinin doğru bilinmesidir. Eğer haritalardaki işaretleri bilemiyorsanız mutlaka bir uzmandan yardım alınız. Bu size başarı sağlamada yardımcı olacaktır. Hedefinize ulaşamamış iseniz boşu boşuna kazı yapmayınız. Bu size para, zaman, emek gibi faktörlerin boşa gitmesi ile bıkkınlık ve hırs getirir.
         Olayı profesyonelce yaklaşmada fayda vardır. Hiçbir iş basit değildir. O halde olayı basite indirmeyip üzerinde titizlikle çalışınız.
Abdullah Vecdi ÇOBAN
Modern ve  Profesyonel Definecilik
Yorumla ve görüşün değerlensin


EmoticonEmoticon

    Hayat bir an, o da bu an...
Notification
This is just an example, you can fill it later with your own note.
Done