Pamukkale Travertenleri Hakkında Bilgiler ve Resimler - Eğitim Günlüğü - Yakup Çetin
Son Eğitim Makaleleri
Loading...

10 Ocak 2012 Salı

Pamukkale Travertenleri Hakkında Bilgiler ve Resimler

Pamukkale Travertenleri Hakkında Bilgiler ve Resimler

Pamukkale Travertenleri denizlinin en güzel turistik yerlerinden birisi olan Pamukkale ilçesi ile Denizli arasında bir yerdedir.Pamukkale Travertenleri dünyanın en güzel harikalarından birisidir.Pamukkale Travertenlerine gitmediyseniz en kısa sürede mutlaka uğramalısınız diye düşünüyorum.Pamukkale Travertenleri hakkında en geniş bilgi nasıl gidileceği nasıl oluştuğu vs yazımızı okumaya devam...


pamukkale travertenleri
denizli pamukkale travertenleri hakkında kısa bilgi


Pamukkale Denizli’nin kuzeyinde merkeze 20 km. uzaklıkta antik kent Hierapolis ile iç içedir. MÖ. 97′de kurulan Hierapolis Hz.İsa’nın havarilerinden St.Philip’in burda öldürülmesinden dolayı kutsal kent olarak bilinir.
Pamukkale Travertenleri, Denizli ili Denizli Merkez ilçesinin Pamukkale mahallesinde Pamukkale yeralıyor.
Pamukkale termal kaynağı fazla olan bir bölgedir. Buradan çıkan suların sıcaklığı 35-100 derece arasında değişen 17 kaynak bulunmaktadır. Kaynaklar antik dönemden beri akmaktadır. Termal su kaynaktan çıktıktan sonra 320m uzunluğunda bir kanal ile traverten başına gelmekte ve buradan, 60-70m.lik kısmi çökelmenin olduğu traverten katlarına dökülmekte ve ortalama 240-300m. yol kat etmektedir.

Katmanlı havuzcuklarda ve katkat seddelerinde, çökelmekte olan kalsiyum karbonat, başlangıçta yumuşak bir jel halindedir. Zaman içinde sertleşmekte ve "traverten" olmaktadır. Ancak ziyaretçiler tarafından katmanlar üzerinde gezilmesi ve oynanması, henüz yumuşak haldeki kalsiyum karbonatların ezilmesine, dağılmasına ve çökelme dengesinin bozulmasına sebep olmaktadır. 

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü Türkiye'nin tanıtım afişlerinden "Pamukkale posteri"ni Avrupa bölgesi birincisi seçti.
Kültür ve Turizm Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, "2011 Vettor Giusti Ödülü", Pamukkale posterine verildi.
Yorumla ve görüşün değerlensin


EmoticonEmoticon

    Hayat bir an, o da bu an...
Notification
This is just an example, you can fill it later with your own note.
Done