Mehmet Akif Ersoy’dan Seçmeler - Eğitim Günlüğü - Yakup Çetin
Son Eğitim Makaleleri
Loading...

20 Aralık 2011 Salı

Mehmet Akif Ersoy’dan Seçmeler

İstiklal Marşı’mız. Her dinlediğimizde tüylerimizi diken diken eden, geçmişte yaşadığımız o acı günleri, birer hayal perdesi gibi gözlerimizin önünden resmi geçit yaptıran duygular manzu­mesi… İstiklal Marşımız…Aziz ecdadımızın kanıyla, canıyla, dişiyle, tırnağıyla vermiş olduğu kurtuluş savaşımızın muhteşem hatırası… Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra elimizde kalan son vatan parçası Anadolu, düşmanlar tarafından İşgal edilmiş, ezan sesleri susmuştu. Türk milleti tarihinin en karanlık günlerini yaşıyordu.

 Türk ordusu milleti ile bütünleşerek dört koldan yurdumuza saldıran düşmanlara karşı bîr ölüm-kalım savaşma girişti. İstiklal Marşı, Türk milletinin yürüttüğü bu kahramanca mü­cadeleyi dile getirmek, ordumuzun manevi gücünü yükseltmek amacıyla yazıldı. Milli şairimiz Mehmet Akif ERSOY tarafından yazılan istiklal Marşı, 12 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Mil­let Meclisi’nde kabul edildi. İstiklal Marşı’nda, Türk milletinin tarih boyunca kutsal ema­net olarak taşıdığı bayrak, vatan, millet, din, iman, istiklal ve hür­riyet gibi milleti millet yapan maddi ve manevi değerler yer al­mıştır. İstiklal Marşı, milletimizin varlığının, istiklal ve hürriyetinin bir ifadesidir. 


İstiklal Marşı’nda milletimi/in imanı, kahramanlığı, şan ve şerefle dolu tarihi yatmaktadır, İstiklal Marşı, milli varlığımızın sembolüdür. Mehmet Akif, bu şürı kahraman ordumuza hediye etmiş, Safahat kitabına bile almamış; “Bu, benim değil milletimindir.” demiştir. Türk milletinin evlatları olarak İstiklal Marşı’nm heyecanını duymak, ona derin­den saygı göstermek hepimizin görevidir.
Yorumla ve görüşün değerlensin


EmoticonEmoticon

    Hayat bir an, o da bu an...
Notification
This is just an example, you can fill it later with your own note.
Done