Yavşan Otu - Eğitim Günlüğü - Yakup Çetin
Son Eğitim Makaleleri
Loading...

2 Kasım 2011 Çarşamba

Yavşan Otu


Diğer İsimleri : Avrupaçayı, Veronica, Water pumpernel, Veronigue
Botanik Bilgi : Sıracagiller familyasından; çok yıllık bir bitkidir.Yuvarlak saplıdır. Bitkinin alt kısımları yere yatık olup yerde bulunan kısımları kök salarak büyük bir alana yayılabilir. Üst kısımları dik bir şekilde yükselir. Yaprakları; kenarları kertikli, kısa saplı,koyu yeşil renkli ve bir sonraki yaprakla çaprazdır. Çiçekleri mavi morumsu veya beyaz renkte olan bir bitkidir. Duvar çatlaklarında yetişir. Taze iken kokusuzdur. Kuruduktan sonra güzel kokar.
Yetiştirildiği Yerler : Asya, Avrupa ve Kuzey Amerikanın killi, kireçli topraklarında ve güneşli yerlerde, ormanların seyrek yerlerinde veya orman kenarlarında, yol kenarları, çimenlikler ve meralarda yetişir.
Toplanması-Saklanması : Mayıstan Eylüle kadar toplanarak temizlenir ve kurutulduktan sonra ince kıyılarak özel kaplarda muhafaza edilir.
Faydaları
Özsuyu ile ağız gargara yapıldığında ağız ve boğaz iltihaplarını geçirir.
Yaprağının yakısı yaraları geçirir.
Banyosu kaşıntılara fayda sağlar.
Hazmı kolaylaştırır.
Baş ve kulunç ağrılarını keser.
Kullanım Şekli - Çay : İki kahve kaşığı kurutulmuş, ince kıyılmış yavşan otu demliğe konur ve üzerine 300-400ml kaynar su ilave edilerek. 5-10 dakika demlenmeye bırakıldıktan sonra süzülerek içilir.
Banyo : Yavşan otundan bir avuç demliğe konur ve üzerine 1 litre kaynar su ilave edilir. 10dk deminin çıkması beklenir ve bu dem küvetteki suyla karıştırılarak banyo yapılır ise kaşıntıları önler.
Yorumla ve görüşün değerlensin


EmoticonEmoticon

    Hayat bir an, o da bu an...
Notification
This is just an example, you can fill it later with your own note.
Done