Tütün - Eğitim Günlüğü - Yakup Çetin
Son Eğitim Makaleleri
Loading...

2 Kasım 2011 Çarşamba

Tütün


Diğer İsimleri : Nicotiana, Tobacco, Tabac
Botanik Bilgi : Patlıcangiller familyasından; bir yıllık 1-2 metre boyunda bir bitkidir. Dikine yükselen, otsu bir bitki olup gövdesi yuvarlak ve koyu yeşil renklidir. Yaprakları: Koyu yeşil renkli kenarları bütün, geniş mızrak şeklinde, sıra ile dizilmiştir. Çiçekleri salkım demeti gibi bir arada toplanmış olup, ucu pembemsi veya leylaki, geri kısmı sarımsı beyaz renktedir.  Meyveleri kapsül şeklinde, kahverengimsi renkte olup içinde küçük tohumlar bulunur.
Yetiştirildiği Yerler : Anayurdu Amerika olan bir bitkidir. Türkiye’nin genellikle Ege bölgesinde ve az miktarda güneydoğu Anadolu’da yetiştirilir.
Toplanması-Saklanması : Ağustos’tan Kasım’a kadar yaprakları alttan üstte doğru sırayla toplanır, kurutulur ve hafif ıslatıldıktan sonra tütün fabrikalarına satılır.
Bilinen Bileşimi : Yapraklarında; tanen, zamk, nişasta, reçine ve nikotin vardır. Tohumları yağ bakımından zengindir.
SİGARANIN SAĞLIĞA ZARARLARI
Sigaranın hücreleri tahrip ettiği ve böylece kişinin daha kolay kansere yakalanmasına neden olduğu görülmüştür. Akciğer, ağız, gırtlak, ve dudak kanserinin % 95-98 oranında sigaranın sebep olduğu tespit edilmiştir.
Alzheimer hastalığına (bunama), sebep olur.
Beyin kanaması, kalp krizi, el ve ayaklarda kangrene sebep olur.
Cinsel isteyin azalmasına  hatta hamile kadılarda düşükler sebep olur.
Guatr hastalığına sebep olur.
Böbrek üstü bezelerini aşırı adrenali salgılaması nedeniyle sinirlilik, depresyon, nevralji ve baş ağrısı gibi birçok hastalığa neden olabilir.
Yorumla ve görüşün değerlensin


EmoticonEmoticon

    Hayat bir an, o da bu an...
Notification
This is just an example, you can fill it later with your own note.
Done