Solucan Otu - Eğitim Günlüğü - Yakup Çetin
Son Eğitim Makaleleri
Loading...

2 Kasım 2011 Çarşamba

Solucan Otu


Diğer İsimleri : Tanacetum vulgare, Tansy
Botanik Bilgi : Bileşikgiller familyasındandır.40-140 cm boyunda çok yıllık, dikine yükselen, köşeli gövdeli bir bitkidir. Solucanotunun üst kısımları çatallaşır ve gövdesi yeşilimsi esmer renklidir. Yaprakları anayaprağa dizilmiş yanyapraklardan meydana gelir. Yanyaprakları yumurta şeklinde kenarları dişli, koyu yeşil renkli, altyaprakları  büyük, üst yaprakları  küçüktür. Hoş kokulu ve tadı acı, hardal sarısı çiçekleri yaz başından sonbaharın başına kadar sık salkımlar oluşturarak açar. Bu çiçeklerin olgunlaşmasıyla yeşilimsi beyaz renkli dikdörtgen biçimli minik tohumları meydana gelir.
Yetiştirildiği Yerler : Kuzey Yarıküre’nin ılıman iklim kuşağında yaygın olup ülkemizde yabani olarak yetişen bir bitkidir ve Türkiyenin hemen her bölgesinde görmek mümkündür.
Toplanması-Saklanması : Temmuzdan Ekime kadar solucanotu toplanarak havadar bir yerde kurutulur.
Bilinen Bileşimi : Solucanotunun topraküstü kesimleri uçucu yağ, acı glikozitler, laktonlar, flavonitler ve tanen içerir. Yaprakları potasyum yönünden zengindir.
Faydaları
Sindirim sistemini uyarır, iştah açar. Hazımsızlığı en aza indirger.
Kadınlarda aybaşı dönemini kolaylaştırır.
Bedeni güçlendirici toniktir.
Kullanım Şekli : Yarım kahve kaşığı solucanotu demliğe konur ve üzerine 300-500 ml kaynarsu ilave edilerek 5-10dakika demlemeye bıraktıktan sonra süzülerek içilir.
UYARI : Zehirli olaması nedeniyle tarife uyularak çayı içilmeli ve 4 haftadan fazla kulanılmamalıdır.
               Gebelikte soluncanotu alınmamalıdır.
Yorumla ve görüşün değerlensin


EmoticonEmoticon

    Hayat bir an, o da bu an...
Notification
This is just an example, you can fill it later with your own note.
Done