Bel Ağrısı Nedir? Nasıl tedavi edilir? Nasıl Korunulur? - Eğitim Günlüğü - Yakup Çetin
Son Eğitim Makaleleri
Loading...

14 Ekim 2011 Cuma

Bel Ağrısı Nedir? Nasıl tedavi edilir? Nasıl Korunulur?


Bel ağrısı, toplumlarda görülen en yaygın sağlık sorunlarından biridir ve her 100 kişiden 80′i hayatlarında en az bir defa bel ağrısından yakınır. Özellikle sanayileşmiş ülkelerde bel ağrısı yaygın olarak görülür.
Bel ağrısı olanların büyük bir kısmı bir kaç hafta içinde kendiliğinden iyileşir. Bel Ağrısının Nedenleri arasında zorlamanın yanında; romatizma, kireçlenme, kırık, bel fıtığı gibi çeşitli sebepler olmakla birlikte ancak %2′si bel fıtığından kaynaklanır.
Bel Ağrısı Tedavisi ağrıya neden olan sebebe göre yapılır. Bununla birlikte, ağrıyı hafifletmek için aspirin gibi ağrı kesiciler kullanılabilir. Ayrıca Bel Ağrısının ilk 48 saatinde ağrıyan bölgeye soğuk su torbası 5-10 dakikalık sürelerle konabilir. Daha uzun süren ağrılarda sıcak su torbası kullanılır. Disk kayması, bel fıtığı gibi nedenleri olan Bel Ağrılarında doktor tedavisi gerekir.
Bel Ağrısından Korunmak için sırt kaslarını güçlendirmek ve esnekliğini arttırmak için düzenli egzersiz yapılmalıdır. Fazla ağır kaldırmamalıdır. Ağırlık kaldırırken kaldırdığınız cismi vücudunuza yakın tutarak ve sırtı bükmeden kaldırılmalıdır. Öne eğilmek yerine dizleri kırarak cisim yerden alınmalıdır. Aşırı kilolar ve sigara da bel ağrısını tetikleyen unsurlardandır.
Yorumla ve görüşün değerlensin


EmoticonEmoticon

    Hayat bir an, o da bu an...
Notification
This is just an example, you can fill it later with your own note.
Done