Son Eklenenler

27 Şubat 2011 Pazar

yakupcetincom

Eski Fotografları yakmayın, Kendinizi Mutlu Hissedin.

Aşk acısından kurtulmak için size onu hatırlatan her şeyden kurtulmak göründüğü gibi iyi bir fikir olmayabilir. Özellikle de eski fotoğrafları yakmak! Bilim adamları eski fotoğraflara bakmanın aşk acısına iyi geldiğini söylüyor. Bilim insanları, insanların sevdikleri kişilerin fotoğraflarına bakmasının gerçek anlamda acılarının azalmasını sağladığını ortaya çıkardı. Araştırmacılar, kişinin sözgelimi ayrıldığı sevgilisinin fotoğrafına bakmasının beynin acıyla ilgili bölgelerindeki aktiviteyi uyuşturarak, Parasetamol ya da kokain gibi maddelerle aynı derecede etki yarattığını ortaya koydu.
Stanford Üniversitesi uzmanları tarafından yapılan araştırma sonucunda, duygusal anlam taşıyan bir fotoğrafla acının azalması arasında doğrudan bir ilişki olduğunu ortaya koydu.

Araştırma kapsamında aşk acısı çeken gönüllü öğrencilerin beyin faaliyetleri sevdikleri kişinin fotoğrafına baktıkları sırada gözlemlendi. Bu arada derilerine çeşitli derecelerde acı verildi.
Nörolog Jarred Younger, acının ortalama yüzde 36-44 oranında azaldığını, huzursuzluğun yüzde 13’e kadar hafiflediğini ortaya koydu.
Bir başka araştırmada ise California Üniversitesi psikologları, 25 kadın ve onların erkek arkadaşlarıyla altı aydan fazla çalıştı. Aşk acısı çeken kişilerin sevdiklerinin fotoğrafına baktıklarında, acılarında azalma olduğunu ortaya koydu.
Kaynak : Gazete Port

Sitemizdeki yeni içerikleri E-posta adresinizle takip edin :