Son Eklenenler

27 Aralık 2010 Pazartesi

yakupcetincom

Plesk Panelde Klasör Nasıl Şifrelenir? – Korumalı dizin ekleme nasıl olur?

Bir çok kişinin başına gelen sorunlar yüzünden, bu tip önlemler almamız gerekebiliyor bazen. Yönetim paneli üzerinden, özelliklere resim upload dizinleri ve görevleri kullanılarak , Shell scriptler ( örneğin c99 ) sayesinde hack yapılan bir çok site görüyoruz. Sunucu sahibi siz iseniz, php.ini dosyasında yapacağınız düzenlemeler ile bu tip hack girişimlerini kısmen engelleyebiliyorsunuz.
Esasen en güvenli sistem, herşeyi ortada olan sistemdir. Siz ne kadar saklı tutmaya çalışırsanız, kötü niyetli kişiler o kadar kurcalamaya meraklı olacaklardır. Bu bir ego tatmini midir? yoksa piskolojik bir sorun mudur? bilemeyeceğim. Ama bunu tahlil etmeye de hiç vaktim yok açıkcası. Bu toplumsal bir sorun haline gelmeden önlem alınması gereken bir konu diye bu makaleyi yazma gereği duydum. Ki daha önce internetin gelişimi hakkında ve ebeveyinlere düşen görevleri anlattığım bir makalem daha olmuştu. Okuyanlar hatırlayacaklardır.

Plesk Panelde Web Dizini Şifreleme işlemi nasıl yapılır?
Bu tip Shell scriptleri engellemeyi bilmeyenler için en güzel yöntem, sistemin yönetim panelinin bulunduğu dizini şifrelemek olacaktır. Bu işlemi yapmak için öncelikle Plesk panele giriş yapıyoruz. Plesk panelde domaine ait ekranımızda, Virtual Directories kısmına yani Sanal Dizin kısmına giriş yapıyoruz. Aşağıdaki görselde girmeniz gereken kısım kırmızı çerçeve ile gösterilmektedir.

Web Directories ( Web Dizinleri ) Plesk Panelde Dizin Şifreleme
Virtual directories (Sanal Dizin)  ya da Web Directories ( Web Dizinleri ) ibaresi olarakda görünebilir. İkiside aynı anlama gelmektedir. Panelinizde bu bölüme girdikten sonra karşınıza bir ekran daha çıkacaktır. Bu ekranda Protection ( Koruma ) kısmına tıklıyoruz. Aşağıdaki görselde tıklamanız gereken yer kırmızı çerçeve ile belirtilmiştir.
 Plesk Panel Klasör Şifreleme İşlemi
Bu işlemin ardından sıra korumayı aktif edecek olduğumuz dizini belirlemeye geliyor. Bu işlemi yapmaz iseniz, tüm site koruma altına alınır. Ziyaretçileriniz hiç bir şekilde siteye giriş yapamaz. Ekranda kullanıcı adı ve şifre menüsü görünür. O nedenle sıradaki işlemi muhakkak yapınız. Protect Butonuna tıklayınız ve Prefences sekmesine basarak açılan pencerede şifrelemek istediğiniz dizini yazarak işlemi tamamlayınız. Aşağıdaki görselde, örnek olması açısından yonetim adlı klasör gösterilmiştir. Siz şifrelemek istediğiniz klasör adınız ne ise onu yazmalısınız.


Plesk Panel Klasör Şifreleme İşlemi
Sonrasında işlemi tamamladı iseniz, yonetim adlı klasöre tarayıcınız üzerindne ulaşın. Ulaşmaya çalıştığınızda, belirlemiş olduğunuz kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılabildiğini göreceksiniz. Kendini bilmez hacker arkadaşlar bu şifreyi bilmedikleri için bu dizin üzerine bir işlem gerçekleştiremeyeceklerdir. Kullanıcı adı ve şifreyi yine Protection kısmından belirleyebilirsiniz. Aşağıdkai görselde, kullınıcı adı ve şifre belirleyeceğiniz buton kırmıız çerçeve ile gösterilmiştir. Kullanıcı adı ve şifre belirleme işlemi en son yapılan işlemdir. Önce korumalı dizini eklersiniz, sonrasında kullanıcı adı ve şifre belirlersiniz. Bol hitli günler dilerim..[Alıntıdır]

Sitemizdeki yeni içerikleri E-posta adresinizle takip edin :