Akrabalık Bağlarımız Kuvvetli Böcekler :D her gün Beraberiz. - Eğitim Günlüğü - Yakup Çetin
Son Eğitim Makaleleri
Loading...

31 Aralık 2010 Cuma

Akrabalık Bağlarımız Kuvvetli Böcekler :D her gün Beraberiz.

Toz piresi Tek bir halıda 100 milyon tanesi yaşayabiliyor. Dişileri 70 günlük ömürleri boyunca 100 tane yumurta bırakabiliyor.  
 Ev sineği Dişisi günde 500 yumurta bırakabiliyor. Genelde çöplerden beslenen bu sinek sindirdiklerini kusarak çıkartıyor ve tekrar yiyor.
Mavi sinek larvası Ölü hayvan ve insan etinden besleniyor. Tıpta yaraları temizlemek için kullanılıyorlar. Yaralardaki ölü deriyi yiyor ancak canlı dokuya dokunmuyorlar. Uzunlukları bir santimi bulabiliyor.
Un piresi Tahıl ürünleri ve peynirde bulunabilen un piresinin hayatta kalması için uygun nem ortamı gerekiyor. Dişileri ömürleri boyunca 500 yumurta bırakabiliyor.
Kırmızı un piresi (Böceği) Tahıl, un ve benzeri yiyecek maddeleriyle evlere girerler. Bu şekilde dünyanın her tarafına yayılmışlardır. «Mezarlık böceği» veya öbür adiyle «Ölüm böceği» (Blaps mortisaga). Mezarlık veya ölüm böceği, çok kere mahzenler ve mezarlıklar gibi rutubetli yerlerde bulunan donuk siyah renkli ve 2,5 santim uzunluğundaki bîr Avrupa kın-kanatlısıdır. Bu böceğin gece vakti bir odaya girdiğini gören bazı evhamlı kişiler, onu bir ölüm habercisi sayarlar.
Gümüş balığı böceği Milyonlarca yıldan beri yaşayan gümüş balığı yaşayan bir fosilden faksız. Boyu 1-2 santim arasında değişiyor.
Kedi piresi Kedi Piresi adından anlaşıldığı gibi genellikle kediler üzerinde rastlanan bir Pire çeşididir. Kedi Piresi insanlar üzerinde fazla bulunmaz genellikle insandan kan emdikten sonra insanı terk eder. Kedi Piresi kendi vücut ısısını kedinin vücuduna göre ayarlar ve genellikle kediler üzerinde bulunur. Kedi Piresi çok çabuk ve hızlı ürediği için çok kısa zamanda evi istila eder. Kediler sürekli dış ortama gidip geldiği için dış ortamdan kedi üzerine Pire bulaşır. Kedi üzerine bulaşan Pire kedi sayesinde ve işyerlerine kadar gelir ve bu ortama yerleşir. Kedi Piresinden kurtulmak için kediler ve hayvanlar veteriner kontrolünden geçirilir. İş yerleri ve ev ortamları ise ilaçlama şirketleri tarafından ilaçlanması gerekir.
Yatak böceği Yatak böcekleri evler, oteller, yatakhaneler ve yolcu gemilerinde giderek artan bir sağlık sorunu haline gelmektedir. Bunlar küçük, kanatsız ve sıcak kanlıların kanı ile beslenen böceklerdir. Oval şekillidirler. Beyaz, koyu kahve veya portakal renginde olurlar. Yatak ve çarşaflarda kabukları bulunabilir. Genellikle geceleri uyuyanları acısız bir şekilde ısırır ve kan emerler. Bu duruma maruz kalan kişilerde, sivrisinek veya kene ısırığına benzer izler görülür. Bunları kaşımak lezyonları arttırabilir. Yatak böcekleri başka hastalık taşımaz. Bu böcekler dünyanın her bölgesinde, insanların uyuduğu odalarda, yataklara en yakın yerde bulunurlar. En çok eşyalar taşınırken bulaşır ve en sık kullanılmış yatak ve nevresimlerde yaşarlar. Eğer evinizde bu böceklerden varsa, öncelikle o odayı çok iyi temizleyin. Çekmeceleri çıkarın ve ayrı olarak temizleyin. Yatakları duvara bitiştirmeyin, nevresimler yere değmesin. Profesyonel böcek temizleyicilere de başvurabilirsiniz. [Alıntı]

4 yorum

 1. ben bu böceklerle akraba olmak istemiyorum,çok korkunçlar:((

  YanıtlaSil
 2. Bir Çoğu Biz görmesekte bizlerle beraber yaşıyor. Hayatımızın içindeler.

  YanıtlaSil
 3. found your site on del.icio.us today and really liked it.. i bookmarked it and will be back to check it out some more later

  YanıtlaSil


EmoticonEmoticon

  Hayat bir an, o da bu an...
Notification
This is just an example, you can fill it later with your own note.
Done