Son Eklenenler

16 Eylül 2010 Perşembe

yakupcetincom

Bugün Kan Bağışında Bulundum, Kan Bağışı Önemlidir. Sizde Bağışçı olun.


Bugün İlçemiz Bozkır’a Kızılay’ın Gezici Ekibi Tarafından her zamanki gibi kan bağışı kampanyası yapıldı. Bu Kampanya ya ben ve iki arkadaşım katıldık. Bu üçüncü kez Kızılay’a Kan bağışım ve Bir Kerede direk hastaya yardımda bulundum.  

İnsanın üzerinde bir yük varmış ve bu yükü atmış gibi rahatlatıyor. Vücuttaki kanın yenilenmesi için bir kereye mahsus her insanın kan vermesi gerekmekteymiş. Herkese Tavsiye ederim.

Kan bağışının önemi;
Kan bağışı yapmak yalnızca bir saat gibi bir vaktinizi alır fakat karşılığında bir hastanın hayatını kurtarabilirsiniz. Bağışlanan kanlar; ciddi bir kaza ile veya ameliyat nedeniyle hastanın kaybettiği kanı yenilemek veya Hemofili ( kanın pıhtılaşamadığı hastalık), Lösemi ( kan kanseri ) ve Cooley Anemisi gibi kan hastalıklarının tedavisi için kullanılmaktadır. Kanın diğer kısımları ise yanıkların tedavisinde veya sarılık ve tetanos hastalıklarından korunmak için yapılan enjeksiyonlarda kullanılmaktadır.
Her toplumun kan bağışçılarına ihtiyacı vardır ve gerekli olan kan miktarı da her geçen gün artmaktadır. Tıbbi teknikler ilerledikçe ve nüfusumuz arttıkça daha fazla miktarda kan gereklidir. Kan bağışı yapmayı düşünüyorsanız aşağıdaki bilgiler sizin için yararlı olabilir.
Kan Bağışı Yapmak Tehlikeli Olabilir Mi?
Kan Bağışı tamamıyla tehlikesizdir. Kan bağışı yaparken tehlikeli bir hastalığa yakalanma olasılığınız yoktur. Kan alınırken kullanılan tüm aletler arınık edilmiştir ve bir kez kullanıldıktan sonra çöpe atılırlar.
Kimler Kan Bağışı Yapabilir?
16-70 yaşları arasında, 45 kilogram vücut ağırlığının üzerinde olan Kan Merkezi'nin aradığı sağlık koşullarına uyan herkes kan verebilir. 16,17 yaşlarında olan kişilerin kan vermek için anne-babalarından izin alınması gereklidir

Sitemizdeki yeni içerikleri E-posta adresinizle takip edin :