Eğitim Günlüğü - Yakup ÇetinGoogle Chrome Liderliğini İlan EttiWeb tarayıcıları pazarının son üyesi Google Chrome'dan uzun süredir beklenen açıklama geldi. Firma, en çok kullanılan tarayıcı olduğunu nihayet ilan etti. İşte verilerle son durum.

Tarayıcı savaşı giderek kızışıyor. Internet Explorer sonrası ateş tilkisi ünvanıyla karşımıza çıkan Firefox, büyük bir başarı elde ederek Microsoft'un kullanım oranını azaltmayı başarmıştı.

Son olarak Google tarafından geliştirilen Chrome ise rekabeti en üst seviyeye taşıdı. Zira eklenti desteği ve özellikle az miktarda kaynak kullanımı ile bilgisayar kullanıcılarının dikkatini çeken uygulama, beklentilerin üzerinde bir hızla yol aldı.
Kısa bir süre önce Firefox'u geride bırakarak ikinciliğe yükselen Chrome, bu sefer liderlik koltuğuna oturduğunu bildirdi.
Açıklanan verilere göre Chrome 15, %24.55'lik oranla Internet Explorer 8'i (%22.16) geride bırakmayı başardı. Eş sürüm Firefox 8'in oranı ise %15.53.
Eski versiyonlarda durum böyleyken son sürümlerde ise IE'nin başı çektiğini görüyoruz. Chrome'u bir nebze olsun geriletmeyi başaran Microsoft, güncel sürümlerde hala liderken üç numarada Firefox yer alıyor.
Microsoft'un bu derece başarılı olmasının sebebi ise, işletim sistemlerinde entegre olarak kurulu halde gelmesi.
Buna karşın en hızlı büyüyen tarayıcı ünvanını elinde bulunduran Chrome, Firefox'u geride bıraktıktan sonra gözünü şimdi de IE cephesine çevirdi. Bakalım 2012 yılında bu rekabet ne derece alevlenecek.
YazanCihan PEHLİVAN 
Share on Google Plus

0 yorum:

© 2005 - 2017. Yakup Çetin - Elementx Tasarım

Bozkır Yukarı Mahalle 50044 Sokak Yıldızhan Koperatifi Dışkapı No:4C İç Kapı no:9 Bozkır Konya
Telefon: 0 544 343 86 28 - Fax: 0332 426 23 30
iletisim@yakupcetin.com

Bize Ulaşın: